[ 26 Aralık 2022 by Bergama Alan Başkanlığı 0 Comments ]

Yorgan Yapımı

Yorgan Klavyesi

Bergama’da sürdürülen el sanatlarından bir diğeri de yorgancılıktır. Renk renk, çeşitli ebatlarda ve desenlerde el dikimi göz nuru yorganlar ilçe merkezinde 2-3 dükkân da hala yapılmaktadır. Geçmişte çok sayıda yorgancılık yapan ustanın bulunduğu Bergama’da ne yazık ki tüm el sanatlarında görülen ilgisizlik nedeniyle az sayıda yorgan ustası kalmıştır.

Yorgan yapımında ipek, basma, astar ve pamuk malzeme kullanılmaktadır. Yorgan yapmak için ilk önce astar ve yüz, çatı olarak birbirine dikilmektedir. Sonra hallaçtan geçen pamuk, yorgan çatısının içine sopayla düzeltililerek yerleştirilmektedir. Daha sonra istenen model ve motifler yorgan yüzüne uygulanmaktadır. İki çeşit yorgan üretilmektedir. Bunlar ipekli ve basma yorganlardır. Bergama’ya özgü Ebe Göbeği ve Zincirli Yorgan en çok sevilen modellerdir. Eskiden beri daha çok çeyizlik yorganlar yapılmaktaydı. Köylüler kırmızı renkli, şehirliler ise daha çok pembe, mavi ve eflatun renkli yorganı tercih etmektedirler. Arasta içerisinde Çukur Han’ın olduğu sokakta yorgancılar bulunmaktadır. Bergama Arastası’nda bu zanaatı yaşatmaya çalışan Hayrettin Hendek ve ustalar bulunmaktadır. Eskiye nazaran önemini yitiren el yapımı yorganlar günümüzde daha çok çeyiz yorganı olarak tercih edilmektedir.

Bu zanaatın korunmasına yönelik, eski el zanaatlarından olan yorgan yapımının desteklenmesi, çırak, kalfa ve usta yetiştirilmesinin teşvik edilmesi, günlük yaşamda kullanımının artırılması gerekmektedir. Ayrıca iyi ve kaliteli yorgan yapımının devam etmesi için yeni ustalar yetiştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle Halk eğitim Merkezi Kurslarına yorgan yapımı ile ilgili kurslar dâhil edilebilir.

 

Kaynaklar

Akpınarlı, F., Begiç, H.N., Kuzay Demir, G. (2020). Çözgüden Düğüme, Düğümden Motife Bergama Halıları. Atlas Akademik Basım Yayın Dağıtım Tic. Ltd. Şti., Ankara.

Bergama Belediyesi (2017). Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzajı Alan Yönetim Planı 2017-2021, İzmir.

AboutBergama Alan Başkanlığı

Galeri

Bir yanıt yazın