[Bergama Belediyesi]
Başkanın Mesajı

Anadolu’nun tek Hellenistik Dönem başkenti olan Bergama, Helen, Roma, Bizans, Beylikler, Osmanlı ve Erken Cumhuriyet Dönemlerinin izlerini taşıyan çok katmanlı kültürel yapısı ile birçok medeniyete tanıklık etmiş, farklı mimari, dini, teknolojik özellikleri bir arada bulunduran yapıları ile kendinden sonra gelen uygarlıklara yön vermiş ve ilkler kenti olarak anılan, tarihin adeta nefes aldığı kadim bir kenttir.

Bergama uzun yıllardır, sahip olduğu zengin arkeolojik, kentsel ve doğal mirası ulusal koruma normları çerçevesinde korumaya çalışmaktadır. Kentte çeşitli zamanlarda mirasın korunmasına yönelik kampanyalar düzenlenmiştir. Yurtdışındaki arkeolojik eserlerin anavatanı Bergama’ya dönmesi için halkın katılım gösterdiği bu gibi kampanyaların birçoğu uluslararası alanda ses getirecek kadar kapsamlı yapılmıştır.

“Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı”, 2014 yılında, Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen 38. Dünya Miras Komitesi Toplantısı’nda Dünyanın 999. ve Türkiye’nin ise 13. Miras Alanı olarak UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dâhil olmuştur.

Unesco Dünya Mirası Listesindeki haklı yerini almış olan Bergama, sahip olduğu Üstün Evrensel Değerleri yarınlara ulaştırmayı en büyük hedefi olarak belirlemiştir.

Bergama, Dünya Miras Alanı olmasıyla, artık tüm dünyanın ortak Miras Alanı olarak kabul edilmektedir. Alan Yönetim Planı ile Bergama’nın bilinçli olarak korunmasını, Üstün Evrensel Değerlerini gelecek nesillere taşımasını, uluslararası platformlarda daha çok tanınmasını, kent ve ülke turizminin gelişimini sağlayacaktır.

Bergama’mızın “geçmişinden aldığı gücü geleceğe taşıma” anlayışına sahip bir Yerel Yönetim olarak bizler, bundan sonraki sürecin sağlıklı sürdürülebilmesi için Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzajı Alanı Başkanlığı koordinasyonunda kurumlar arası eşgüdümle, Alan Yönetim Planı’nın uygulanması hususunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bizlerden desteklerini esirgemeyen tüm kurum, kuruluş ve katılımcılara teşekkür ederim.

Hakan KOŞTU
Bergama Belediye Başkanı