[ 23 Haziran 2023 by Bergama Alan Başkanlığı 0 Comments ]

UNESCO Dünya Mirası Alan Başkanları Bergama’daki Panelde Biraraya Geldi

87.Uluslararası Bergama Kermesi Etkinlikleri içerisinde yer alan, Bergama’nın UNESCO Dünya Miras Listesi’ne Girişinin 9. Yıldönümü kapsamında “UNESCO Dünya Mirası Alan Başkanları Paneli” Çınarlı Kahve/Arasta’da düzenlendi. Moderatörlüğünü Kültür ve Turizm Bakanlığı Dünya Miras Alanları Şubesi Müdürü İpek ÖZBEK’in yaptığı panele, İstanbul Alan Başkanı M. Mustafa TURAL, Bursa Alan Başkanı Prof. Dr. Neslihan DOSTOĞLU, Diyarbakır Alan Başkanı Dr. Zeynep TUNA YÜNCÜ, Efes Alan Başkanı Cengiz TOPAL ve Bergama Alan Başkanı Dr. Emre ATABERK panelist olarak katıldı.

Ülkemizden UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan ve Yönetim Alanı Sınırları içerisinde Kentsel Sit Alanları bulunan 5 Dünya Miras Alanının Başkanı, kendi Miras Alanları ile ilgili deneyim paylaşımında bulunup, Miras Alanında yaptıkları çalışmaları ve sorunları anlattılar. Panele katılan dinleyicilerden gelen soruları cevapladılar. Kentsel Sit Alanlarını yöneten Alan Başkanlarını biraraya getiren panel, bu özelliği ile ülkemizde ilk defa ilkler kenti Bergama’da gerçekleştirilmiş oldu.

Bergama Kaymakamı Sn. Avni ORAL, Belediye Başkanı Sn. Hakan KOŞTU, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sn. Ekrem ULUS, Müze Müdürü Sn. Nilgün USTURA, İlçe Müftüsü Sn. Mehmet CESUR, Belediye Meclis Üyesi Sn. Mahmut SAĞLIK ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Lütfi KOLAT’ın panele değerli katkılarından ve katılımcılara plaket takdim etmelerinin ardından Bir Ahilik Geleneği olan Peştamal Kuşanma Töreni yapıldı. Geleneksel Deri İşleme Ustası, Anadolu’nun son Karatabağı, UNESCO Yaşayan İnsan Hazinesi ödülüne sahip olan Sn. İsmail ARAÇ’ın yetiştirdiği son çırak olan Harika GELDİ’nin ustalığı, törende onaylandı.

Panelimize ve törene katılıp sunum yapan değerli Alan Başkanlarına ve tüm katılımcılara teşekkür ederiz.

AboutBergama Alan Başkanlığı

Galeri

Bir yanıt yazın