[ 15 Haziran 2022 by Bergama Alan Başkanlığı 0 Comments ]

Alan Eğitimleri: İlçe Merkezi İlkokulları

2021-2022 Eğitim öğretim yılı sona ererken bizde Kültürel Miras Farkındalık Çalışmalarımıza bugün itibariyle kısa bir ara verdik. Yaklaşık 8 aydır yürüttüğümüz çalışmalarımızın ilk aşamasında ilçemiz bünyesinde eğitim faaliyeti sürdürmekte olan 33 ilkokulumuza ziyarette bulunarak öğrencilerimize Bergama’nın Kültürel Miras değerlerini anlattık. Çalışmalarımızın ikinci aşamasında 33 ilkokulumuzun 26’sında eğitim gören ve çalışmalarımızın ilk aşamasında Bergama güzelliklerini teorik olarak öğrenen öğrencilerimizi okullarından alarak Bergama’nın tarihi ve kültürel mekânlarında düzenlediğimiz eğitimlerle bilgilerinin kalıcı hale gelmesini sağlamaya çalıştık. Geriye kalan 7 okulumuzla önümüzdeki eğitim öğretim yılının ilk yarısında görüşmek üzere sözleştik.

2021-2022 Eğitim Öğretim yılı için sonuncusunu gerçekleştirdiğimiz çalışmalarımızda bu haftaki misafirlerimiz Fevzipaşa ve Atatürk İlkokullarından gelen 216 öğrenciydi. Okullarımızdan gelen öğrencilerimizle birlikte çalışmalarımızın ikinci aşamasında ulaştığımız toplam öğrenci sayısı 1.417’ye ulaştı. 2021-2022 eğitim öğretim yılının son eğitim çalışmasında Kaymakamımız Sayın Mahmut KAŞIKÇI, Belediye Başkanımız Sayın Hakan KOŞTU ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Ekrem ULUS, bizlere eşlik ederek süreç boyunca verdikleri desteği bu kez öğrencilerimizin yanında yürüyerek verdiler.

Geride bıraktığımız 8 aylık süreçte Bergama’yı çok seven ama onu nasıl koruyacağını bilmeyen öğrencilerimizin, 6 katmandan oluşan Bergama’ya her dönemin kattığı, her biri ayrı güzellikte olan yapıları, binaları ve kalıntıları tanımak ve yerinde görmenin gözlerine yansıyan mutluluğu görülmeye değerdi. Neredeyse tamamına yakınının ilk kez gördüğü ve Bergama’yı tüm dünya nezninde ünlü yapan değerleri bilmek ve tanımak öğrencilerimizi birer “Kültürel Miras Koruyucusu” yaptı. İlçemizde eğitim görmekte olan tüm ilkokul öğrencilerimiz artık Bergama’nın şahitlik ettiği 6 dönemi ve her dönemin Bergama’ya kattıklarını, Bergama’nın tüm dünya tarafından kabul edilen Üstün Evrensel Değerlerini biliyor ve anlıyorlar.

23 Kasım 2021’de Bergama Belediyesi ve Bergama İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan Kültürel Miras Farkındalık Çalışmaları İşbirliği Protokolü kapsamında önümüzdeki yıl da kaldığımız yerden devam ederek Bergama’da eğitim görmekte olan ortaokul, lise olmak üzere tüm öğrencilerimize ulaşana dek çalışmalarımız devam edecek. Böylelikle dünyanın 999. ülkemizin ise 13. Dünya Miras Alanı olan Bergama, artık emanet edildiği ellerde çok daha güvende ve çok daha değerli olacak.

AboutBergama Alan Başkanlığı

Galeri

Bir yanıt yazın