[ 17 Haziran 2021 by Bergama Alan Başkanlığı 0 Comments ]

İnsanlığa Miras Çocuklara Emanet Bergama: 1.Uçurtma Festivali

Çocuklarımız Bergama’dan uçurtmaları ile diğer UNESCO Dünya Miras Alanlarındaki arkadaşlarına sevgilerini gönderiyor.

Kurulduğu günden bugüne, kesintisiz olarak yaşamın ve yerleşimin sürdüğü benzersiz bir kent olan Bergama, günümüzde çok sayıda uygarlığın izlerini taşıması sebebiyle evrensel bir değere sahiptir. Bergama; doğanın ve ev sahipliği yaptığı sayısız kültürün önemli etkileşimlerinin bir kanıtı olmasının yanı sıra, insanlığın geçmişten günümüze geçirdiği aşamaların ve ortaya koyduğu eşsiz üretimin nefes alan bir temsilcisi olması bakımından öne çıkmaktadır.

Sahip olduğu nitelikler bakımından üstün evrensel değer taşıdığı düşünülen yerleşim, 22 Haziran 2014 tarihinde, “Bergama Çok Katmanlı Kültürel Peyzaj Alanı” adı altında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmış ve insanlığın ortak mirası olarak tescillenmiştir. Bu yönüyle tüm insanlık için korunması gerekli, önemli bir öğrenme kaynağı olan kentin geleceğinin ve mirasının emanetçileri ise öncelikle Bergamalı çocuklardır.

Bu sene, paydaşlarımız ile birlikte COVID-19 pandemi önlemleri çerçevesinde sınırlı bir çocuk grubu, velileri ve öğretmenleri ile miras alanımızda, Bergama’nın UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınışının 7.yılını kutluyoruz. Önümüzdeki sene gönlümüzce ve geniş bir katılımla bu özel günü kutlayabilmek ümidiyle…

AboutBergama Alan Başkanlığı

Galeri

Bir yanıt yazın