[ 8 Haziran 2022 by Bergama Alan Başkanlığı 0 Comments ]

Tüm Dünya’ya Asklepion Sağlık Yurdu’ndan Uçurtmalarla Selam

Bu yıl 2.’nci düzenlenen Uçurtma Şenliği ile Bergama’nın Kültürel Mirası’nın koruyucuları çocuklardan tüm Dünya’daki Miras Alanları’na uçurtmalarla selam gönderildi. Şenlik süresince Antik dönemin en önemli sağlık yurtlarından birisi olan Asklepion’da, çocuklar tarihle iç içe gönüllerince eğlendiler.

#UNESCO Bergama Alan Başkanlığı’nın İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile organize ettiği 2. Uçurtma Şenliği’ne çok sayıda öğrenci aileleri ile birlikte katıldı. Antik Tiyatro’da düzenlenen törende konuşan Belediye Başkanı Hakan Koştu, beş medeniyetin yaşam bulduğu kadim şehir Bergama’nın sahipleri çocuklarla birlikte olmanın heyecan ve güzelliğine dikkat çekti.

Bergama’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girişinin 8. yıl dönümüne sayılı günler kala düzenlenen Uçurtma Şenliği, renkli görüntülere sahne oldu. Törende ayrıca UNESCO Alan Başkanlığı’nın, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde yürüttüğü ve İlkokul bölümü tamamlanan Kültürel Miras Farkındalık Çalışmaları’nın töreni de gerçekleştirilmiş oldu.

BAŞKAN KOŞTU; “GELECEĞİMİZİN EMANETÇİLERİ ÇOCUKLARIMIZ İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM”

Şenliğe katılan çocukların yaklaşık 2 saat boyunca tarihi mekan Asklepion’da gönüllerince eğlenmesinin ardından düzenlenen törende konuşan Belediye Başkanı Hakan Koştu, “Tarihin kesintisiz olarak nefes almaya devam ettiği kadim şehir Bergama’nın sahibi çocuklarımızla birlikte olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Geçen yıl ilkini gerçekleştirdiğimiz Uçurtma Şenliği’mize bu yıl daha çok katılım olduğunu görmekten dolayı mutlu olduk. Ayrıca kültürel miras farkındalık çalışmalarımızı ilçemizdeki tüm ilkokullarda tamamladık. Şimdi UNESCO Alan Başkanlığı’mız okullarda yürüttükleri çalışmaların ardından öğrencilerimizi tarihi ören yerleri ve mekanlarda dolaştırıp, bigilerini pekiştiriyorlar. Önümüzdeki eğitim öğretim döneminde öğrencilerimize yönelik çalışmamız ortaokul düzeyinde devam edecek” dedi.

ALAN BAŞKANI ATABERK, “4 BİN 341 ÇOCUĞUMUZA BERGAMA’YI ANLATTIK”

Törende bir konuşma yapan UNESCO Bergama Alan Başkanı Dr. Emre Ataberk’te çocuklara yönelik yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

Bergama İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği içerisinde 2021 yılı Kasım ayında Kültürel Miras Farkındalık Çalışmaları’na başladıklarını söyleyen Alan Başkanı Ataberk, “İlçemizdeki 33 ilkokulda öğrenim gören 4 bin 341 öğrencimize ulaştık. Kültürel mirasımız Bergama’mızı anlattık. Mayıs ayı itibariyle öğrencilerimizi Dünya Miras Alanımızda dolaştırmaya ve okullarında verdiğimiz bilgileri pekiştirmeye başladık. Bergama’mızın geleceği olan çocuklarımızla birlikte bugün Dünya Miras Alanımızdan dünyadaki diğer Miras Alanlarında yaşayan çocuklara uçurtmalarımızla selam gönderdik” dedi.

 

AboutBergama Alan Başkanlığı

Galeri

Bir yanıt yazın