Avrupa Birliği Projesinin Uygulama Alanı Bergama Oldu

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Turizm Fakültesi’nden Prof.Dr. Volkan Altıntaş’ın koordinatörlüğünü üstlendiği “Kültür Turizmine Yönelik Sanal Gerçeklik İçerikleri” başlıklı Avrupa Birliği projesinin uygulama alanı Bergama oldu.

Almanya, İspanya, İtalya ve Türkiye ortaklı yürütülen projenin kültür turizmi boyutunda Bergama’ya karar verdiklerini ifade eden Prof.Dr. Volkan Altıntaş, Bergama’nın festival, arkeoloji, kültürel miras ve farklı kültürlere ev sahipliği yapma boyutunda projenin uygulama kısmı için en doğru merkezlerden biri olduğunu söyledi. Prof. Altıntaş, sanal gerçeklik yolu ile yeni teknolojik uygulamalarının hayata geçirilmesi ve turizm paydaşları ile Bergama’ya ait seçilmiş kültürel öğelerin uluslararası ölçekte daha fazla yer bulmasının hedeflendiğini de belirtti.

Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu projenin uygulama alanı olarak Bergama’nın seçilmiş olmasını çok önemsediklerini ve her türlü desteği sağlama konusunda hem fikir olduklarını ifade etti. Bergama turizminin kültürel özelliklerinin ön plana çıkarılmasında kullanılacak sanal gerçeklikle tanıtım, eğitim ve yerel paydaşlar boyutunda uluslararası platformda yer almanın önemine dikkat çekti. Başkan Koştu, tüm dünyanın ortak Miras Alanı olarak kabul edilen Bergama’nın bölgede uygulanacak olan bu AB projesi ile hazırlamış olduğumuz 2023-2028 yıllarını kapsayacak olan yeni dönem Alan Yönetim Planının eylemleri ile uyumlu olduğunu ve uluslararası platformlarda daha çok tanınması noktasında kent ve ülke turizminin gelişimini sağlayacağını belirtti.

Toplantıya katılan UNESCO Dünya Mirası Bergama Alan Başkanı Dr.Emre Ataberk ise Bergama’nın UNESCO Dünya Miras Listesi’nde olmasının, Dünya Miras Alanımızın tanınmasında, korunmasında ve gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir avantaj sağladığını ifade etti. Dr. Ataberk, “Alan Başkanlığı olarak hedeflerimizden bir tanesi de, sorumlu turizm anlayışı içerisinde, koruma-kullanma dengesini ve turizm taşıma kapasitesini gözetmek olduğunu, Bergama’nın kültür turizminden hak ettiği değeri ve payı almasında dijitalleşme ve yeni teknolojilerin tüm paydaşlarımıza yol gösterici olduğunu belirterek yerelde projenin çalışma ortaklarından biri olmaktan duydukları mutluluğu ifade ederken Bergama’nın daha fazla Avrupa Birliği projelerine ev sahipliği yapmasını beklediklerini” söyledi.

AboutBergama Alan Başkanlığı

Galeri

Bir yanıt yazın